Aljoša Borković (39), poznati banjalučki haker, bit će osuđen na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 50.000 KM zbog višestrukih cyber napada, potvrdio je za ATV Borkovićev branitelj, odvjetnik Rade Ćulibrk.
To je, kaže, dogovoreno sporazumom o priznanju krivnje koji je obrana sklopila s Okružnim javnim tužiteljstvom u Banjoj Luci.
“Sporazum je danas prihvatio Osnovni sud u Banjoj Luci. Dogovoreno je da se Borkoviću izrekne kazna zatvora u trajanju od jedne godine i novčana kazna u iznosu od 50.000 KM, uz plaćanje sudskih troškova”, kazao je Ćulibrk, navodeći da je izricanje presude zakazano za sutra.
Borković je već proveo deset mjeseci u pritvoru, koliko mu je uračunato u kaznu. Nakon izricanja presude bit će pušten na slobodu jer mu je do izricanja presude određen pritvor. Ostala dva mjeseca zatvora po svemu sudeći bit će pretvorena u novčanu kaznu.
Novinarima je ponovno zabranjen pristup
Razmatranje sporazuma održano je u uredu sutkinje Vedrane Grmuše, pa Osnovni sud Banja Luka ponovo nije dozvolio novinarima da nazoče ročištu. Samo su usmeno rekli da u uredu nema dovoljno mjesta… Zbog toga ni Borkovićeva odabranica nije mogla doći na ročište.
Optužnicom se Borkovića teretilo za kaznena djela neovlaštenog pristupa zaštićenom računalu, računalnoj mreži, telekomunikacijskoj mreži i elektroničkoj obradi podataka; računalna prijevara; pokušaj neovlaštenog korištenja osobnih podataka i pokušaj ucjene.
Prema optužnici, Borković se u prosincu 2020. ulogirao na računalo Tehničkog remonta Bratunac (TRB) poslavši mail sa zahtjevom za radni nalog u iznosu od 1,3 milijuna eura. Poruka je sadržavala poveznicu na zlonamjernu poveznicu.
“Ciljane” žrtve e-poštom
Druga optužba bila je da je od “Klinike Kostić” pokušao iznuditi 150.000 eura tako što je “provalio” i zaključao njihov računalni sustav, a zatim im poslao mail u kojem je naveo da je prikupio podatke za 25.000 pacijenata. Uz poruku je poslao nekoliko nalaza i fotografija pacijenata iz ordinacija, iz kojih se može zaključiti da je pristupio bazi pacijenata. Od vlasnika je tražio novac, prijeteći da će ponovno srušiti sustav ako ga pokušaju vratiti, a otkupnina će tada iznositi 500.000 eura.
Optužen je i za cyber napad u kojem je od odvjetnice Vasvije Vidović iz Sarajeva ukrao podatke o raznim predmetima, tražeći isplatu od 10 bitcoina (oko 530.000 eura), uz prijetnje da će objaviti podatke iz njezina privatnog života i o tome obavijestiti medije. Uz prijetnju je poslao dokaz da ima određene informacije, a kako uplatu nije primio u roku od 24 sata, klijentima odvjetnice poručio je: “Procurile su informacije o vama, nazovite me što prije”, predstavljajući se kao Vidović. U sljedećih 10 dana odvjetnici se javilo više stotina klijenata, što je onemogućilo normalan rad ureda i nanijelo joj štetu u vidu uništene 10-godišnje arhive te narušavanje ugleda klijenata koji su zbog curenja informacija izrazili nesigurnost oko suradnje.
Optužen je i za provalu u računalo Ivana Begića, te pokušaj pristupa računalu D.K.
Od svih oštećenih jedino je Vidović tražila naknadu štete od oko 7.000 KM, budući da je nakon “cyber napada” morala nabaviti nova računala.