Predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić danas je u sjedištu te stranke komentirao proces formiranja vlasti na federalnom nivou, te izrazio očekivanje da će uskoro biti zakazana sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH na kojoj bi trebali biti imenovati predsjednik i potpredsjednici Federacije BiH.
– Kada su u pitanju potpisi u kojima smo već govorili to vode šefovi klubova deklarisane parlamentarne većine i neki je rok da to bude do četvrtka prikupljeno. Prikupljanje potpisa je obaveza koju su poduzele članice parlamentarne većine, šefovi klubova, pa ćemo vidjeti ko će izvršiti svoju obavezu ili eventualno ako neko neće – kazao je Nikšić.
Dodaje da se potpisima želi demonstrirati postojanje parlamentarne većine s kojom treba biti izabrano rukovodstvo Federacije BiH.
– Želimo da primijenimo Vladu FBiH, a naravno da ćemo o tome informirati i one, u slučaju blokade, koji imaju jedini alat da deblokiraju tu situaciju, a to su predstavnici međunarodne zajednice. Dakle, ne prikupljaju se potpisi da bi se njima uputili nego da bi se prezentirali rukovodstvu Federacije BiH, a svakako da će o tome biti informisani predstavnici međunarodne zajednice – naglasio je Nikšić.