Utemeljitelj HNS-a, prof. dr. Marko Tokić, u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne rekao je kako se boji izlaska Republike Srpske iz BiH te projekcija da Federaciji BiH ostane državno-pravni kontinuitet Bosne i Hercegovine.
„To je pozicija koja Hrvatima visi za vratom i mnogi na tome rade – od međunarodnih do unutarnjih čimbenika. Nije riječ samo o Rusima, takvih nastojanja ima i na Zapadu. Ne konkretno SAD, ali postoje utjecajne zapadne sile koje na tome rade, a nisu nam sklone. Mislim da će položaj Hrvata u tom slučaju nažalost biti – tko se uspije obraniti, spasit će se, a tko ne – završit će na Jelačić placu.“
Bošnjačka politika neće potpisati Izborni zakon
Kazao je kako bošnjačka politika ni nakon dva desetljeća sustavnog dekonstituiranja Hrvata u Federaciji neće potpisati Izborni zakon. „Bošnjaci nikada neće pristati na promjene izbornog zakona, a Srbi su tu više-manje neutralni. Nitko se ne odriče privilegije koju je u međuvremenu dobio – sami je se odreći neće“, kazao je Tokić i dodao da se Hrvati trebaju zalagati i za prava druga dva naroda da izaberu svoje predstavnike. Na pitanje hoće li, u slučaju izostanka promjena izbornog zakona, bošnjačka politika „smilovati“ Hrvatima i dopustiti im da napokon izaberu svoga člana Predsjedništva, Tokić je naveo kako se tu pita i Reis.
Povukao je paralelu između aktualne krize i Hrvatske samouprave iz 2001. godine te kazao kako ima i sličnosti i razlika. „Velika je razlika jer nismo imali nikakvu vanjsku potporu. Mi smo uistinu autohtoni narodni pokret i ono što se zove buna“, kazao je Tokić i dodao kako nitko od potpisnika Daytonskog mirovnog sporazuma te 2001. godine nije stao u obranu ni ljudskih ni nacionalnih prava. „Nismo za sebe tražili ništa što drugi nisu imali.“
Sličnost je u tome što se negira aneks četiri Daytonskog mirovnog sporazuma. „Od onog trenutka kada je visoki predstavnik svojim intervencijama počeo mijenjati mirovni sporazum, ne znamo više za Daytonsku BiH koja je vrijedila do 2000. godine.“
Zagreb uvijek traži neki izgovor
Tokić je kazao da je Zagreb uvijek tražio neki izgovor kada je bilo riječi o političkom pitanju Hrvata u BiH. „Najprije je bio rat, pa su bili zauzeti vlastitim problemima, poslije je bila integracija istočne Hrvatske, onda smo čekali da uđu u EU, pa da uđu u Schengen, ne znam što više čekamo. Ima li ikada zahvalnosti za žrtvu koju su dali Hrvati u BiH i u obrani Hrvatske i u obrani opstojnosti BiH. Ima li potrebe da nam se uzvrati?“, pitao se Tokić i dodao kako ima osjećaj da dva čelnika u Hrvatskoj, Milanović i Plenković, nisu zlonamjerni za razliku od prethodnih, ali da mu se u nekim stvarima čine nedoraslim.
Dodao je kako se u cijelu priču o dekonstituiranju Hrvata u BiH uklapa i presuda vojnom i političkom vodstvu Hrvatske Republike Herceg-Bosne. „Tražili smo drugačije unutarnje ustrojstvo i ne možete nekoga optužiti za to“, pojasnio je Tokić. Kazao je kako se želi nametnuti pozicija UZP-a da su bili na krivoj strani povijesti te da time žele nametnuti političku volju. „Ja sam ponosan, ako je to bio UZP, jer sam branio svoj grad i svoj dom, onda sam i ponosni pripadnik UZP-a i evo mogu me komotno osuditi ako je to za osudu“, istaknuo je Tokić.
Poručio je da je rješenje Bosna i Hercegovina kao država triju federalnih jedinica s ravnopravnim statusom svih njezinih konstitutivnih naroda. „Druga mogućnost je da se izbornim zakonom napokon zajamči legalan i legitiman izbor hrvatskih birača na izborima.“
O izmjenama Washingtonskog i Daytonskog mirovnog sporazuma, izbornog zakona, nametanju odluka visokih predstavnika u BiH kroz povijest, prvotravanjskoj koaliciji i novoj većini na saveznoj razini, pozivima iz Sarajeva da se uhiti Dodik te o temeljnoj ulozi Hrvatskoga narodnog sabora više o svemu u videu emisije Kompas.