Strani državljani, među kojima je najviše onih iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore, tijekom samo tri mjeseca ove godine u Bosni i Hercegovini kupili su robu u vrijednosti većoj od 22 milijuna maraka, te su za tu robu zatražili povrat PDV-a u iznosu od 3,2 milijuna KM.
Da kupovina u BiH postaje sve privlačnija susjedima, ali i drugim stranim državljanima, potvrđuju podaci Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine. Usporede li se podaci iz prvog tromjesečja ove godine s istim razdobljem prošle godine, kada su stranci potrošili gotovo 19 milijuna KM i zatražili povrat PDV-a u iznosu od 2,7 milijuna KM, rast je očit.
„Najčešće se radi o robi široke potrošnje – osnovnim životnim namirnicama, kućanskim potrepštinama i tekstilnim proizvodima – koje stranci kupuju u BiH i iznose izvan carinskog područja, zbog čega imaju pravo zatražiti povrat PDV-a“, navode iz UINO BiH za Nezavisne novine.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruge za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora, izjavila je za Nezavisne novine kako ne postoji ograničenje u broju ulazaka kupaca u pogranična mjesta BiH radi kupovine i povrata PDV-a.
„Primijetili smo da je to najizraženije u Kostajnici, koju od susjeda dijeli samo most, kao i u Brodu, gdje se jako puno kupuje. Na taj način ostavljaju dio novca kod nas, a dio si povrate“, kazala je Marić.
Dodaje da građani BiH, kada kupuju izvan zemlje, uglavnom nemaju naviku tražiti povrat PDV-a.
„To nam je stalan problem. Naši se građani boje prijaviti robu na granici za koju bi mogli ostvariti pravo na povrat. Problem je u nama – nije problem to što su građani Srbije i Hrvatske svjesniji svojih prava nego mi“, rekla je, dodavši da i građani BiH kupuju u susjednim zemljama, ali rijetko koriste mogućnost povrata PDV-a.
Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača Srednjobosanske županije iz Travnika, naglašava da se tržište iz godine u godinu sve više globalizira i da kupcima granice sve manje predstavljaju prepreku prilikom kupovine.
„Uočljivo je da se pojedine zemlje specijaliziraju za proizvodnju i prodaju određenih proizvoda, a zbog raznih okolnosti neki su proizvodi znatno jeftiniji u drugim zemljama nego u vlastitoj. BiH, Hrvatska, Srbija i Crna Gora oduvijek su bile gospodarski povezane, a osobito u posljednjih nekoliko godina – zbog globalnih poremećaja, različitih stopa inflacije te različitog poreznog i trgovačkog sustava – došlo je do velikih razlika u cijenama na policama trgovina i benzinskih postaja. Upravo zbog toga mnogi odlaze u kupovinu u druge zemlje, što dovodi do sve većeg broja zahtjeva za povrat PDV-a. Vjerujem da će taj trend u budućnosti još rasti, osobito u pograničnim područjima“, rekao je Arnautović za Nezavisne novine.
Iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH ističu da pravo na povrat PDV-a imaju fizičke osobe koje nemaju prebivalište u Bosni i Hercegovini.
„Te osobe imaju pravo na povrat PDV-a za robu koju kupe u BiH i tu robu iznesu sa sobom u prtljazi izvan carinskog područja BiH. Važno je naglasiti da se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja, alkohol i alkoholna pića te duhan i duhanske prerađevine“, navode iz UINO BiH.
Kako objašnjavaju, postupak ostvarivanja prava na povrat PDV-a započinje podnošenjem zahtjeva, i to putem obrasca „PDV-SL-2“ ili obrasca posrednika za povrat PDV-a u BiH – obrasca tvrtke „U Shop Tax Free“.
„Te obrasce ispunjava i ovjerava trgovac u BiH na zahtjev kupca – stranog državljanina – u tri primjerka, od kojih original i jednu kopiju daje kupcu, a drugu zadržava u svojoj dokumentaciji. Kupac, strani državljanin, koji ostvaruje pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, dužan je pri izlasku iz carinskog područja BiH predočiti carinskoj službi kupljenu robu, originalne račune i popunjen te ovjeren obrazac za povrat PDV-a“, zaključuju iz Uprave.