Srbija će se morati odlučiti prema njemačko-francuskom prijedlogu za izlazak iz institucionalne krize u Bosni i Hercegovini, rekao je za Radio Slobodna Europa Eric Gordy, profesor političke sociologije na Odjel za slavenske i istočnoeuropske studije Sveučilišta u Londonu.
Gordy smatra da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon nedavnog susreta s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, nema puno manevarskog prostora u odnosu na Europsku uniju po tom pitanju.
“Mislim da on računa na potporu Europe i u ekonomskom smislu i u odnosu prema antirežimskim prosvjedima koji u Srbiji traju već šest mjeseci”, smatra Gordy.
U neslužbenom dokumentu poznatom kao “non-paper”, koji su navodno sastavile Francuska i Njemačka, zemlje Europske unije pozivaju se da obustave financijske projekte koji su korisni za Republiku Srpsku i da razmotre uvođenje ciljanih sankcija protiv dužnosnika ovog entiteta Bosne i Hercegovine koji “potkopavaju suverenitet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine”.
Također se predlaže prekid kontakta s predsjednikom i premijerom RS-a Miloradom Dodikom i Radovanom Viškovićem, kao i s predsjednikom skupštine tog entiteta Nenadom Stevandićem.
Komentirajući predložene mehanizme, Erik Gordy kaže da neke od njih već primjenjuju pojedine države članice EU.
„Njemačka, Austrija i Litva već su uvele najstrože sankcije“, kaže Gordi.
Ipak, sugovornik RSE-a smatra da je ponašanje predsjednika RS-a Milorada Dodika zahtijevalo pokretanje takve inicijative.
„Bilo je potrebno poduzeti nekakav korak, jer je Dodik praktički na to pozivao. On je, primjerice, prekršio zabranu putovanja kada je putovao u Srbiju, Rusiju i Izrael. Mislim da ih je na taj način isprovocirao, s obzirom na to da je dovoljno moćan i da je može prekršiti. Europa na to mora reagirati“, kaže Gordy.
-Situacija u Bosni i Hercegovini je nestabilna i ovo je dobar trenutak za to. Druga stvar je da, bez obzira na to što Rusija ima određenu ulogu u regiji, ona je sada slabija i ne može se usredotočiti na Balkan. Dakle, ovo je dobar trenutak da Europa pokaže malo svog utjecaja na Zapadnom Balkanu.
Zanimljiv je prijedlog da EU potvrdi svoju ulogu jamca mira u Bosni i Hercegovini, što proizlazi iz Daytonskog sporazuma. Ali postoji još jedan razlog: nije bez značaja što je BIH kandidat za članstvo u EU, što znači da Europa ima određene obveze prema toj zemlji.
Još jedna zanimljiva stvar je prijedlog da se radi na novom ustavnom rješenju za Bosnu i Hercegovinu. Ako se nešto stvarno poduzme po tom pitanju, to bi bio veliki korak, jer praktički Bosna i Hercegovina – iako postoji Peti aneks Daytonskog sporazuma – nema Ustav. I zbog toga su moguće razne manipulacije. Dakle, ako se na tome ozbiljno radi, onda je to značajan korak za Bosnu i Hercegovinu – rekao je Gordy.