Nakon što je prije nekoliko mjeseci HNŽ postao prva županija koja je dobila Zakon o studentskom radu, Vlada ove županije je na ovotjednoj sjednici odredila i minimalnu satnicu za studentski rad. Na prijedlog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi usvojena je Odluka o visini minimalne satnice za rad studenata u HNŽ-u, u iznosu od 5,75 KM, što je usklađeno s Odlukom Vlade FBiH o minimalnoj plaći u većemu bh. entitetu.
Na ovaj način studenti koji do posla dolaze preko Studentskog servisa Studentskog centra Sveučilišta u Mostaru su dobili još jedan stupanj zaštite, a poslodavci sada imaju okvir za zapošljavanje pomoćne radne snage.
Ravnateljica Studentskog centra Sveučilišta u Mostaru Anita Glibić kaže kako odluka donesena u pravo vrijeme jer mnogi se spremaju za dolazeću turističku sezonu i sve je veća potražnja za radnom snagom.
-Zahvalni smo Vladi HNŽ-a, županijskoj Skupštini i resornom ministarstvu na ovim odlukama jer one predstavljaju još jedan iskorak u pravom smjeru i otvaraju mogućnosti za nove poslovne suradnje. Naš Studentski centar jedini u HNŽ-u ima Studentski servis i nakon mnogo godina pravne nesigurnosti sada imamo čvrste temelje na kojima možemo graditi još jednu uspješnu priču – ističe ravnateljica Glibić.
Ona je pozvala sve poslodavce da se obrate upravi Studentskog centra i doznaju kakve sve pogodnosti imaju u procesu angažiranja studenata za pomoćne poslove.
-Mnogi studenti traže poslove kako bi financirali svoje školovanje i pomogli svojim roditeljima u tome pogledu. Mnoge obitelji sve teže mogu podnijeti financijske troškove koje sa sobom nosi proces visokog obrazovanja, tako da je zapošljavanje preko Studentskog servisa mnogima izlaz iz jedne teške situacije. S druge strane, stalno slušamo kako poslodavci imaju mnogo problema zbog manjka radne snage i njihovi poslovi često trpe jer ne mogu naći radnike. I jedni i drugi te probleme mogu riješiti preko Studentskog servisa. Pozivam sve poslodavce koji su u potrazi za radnom snagom da se obrate Upravi Studentskog centra na e-mail info@scm.ba ili pozivom na 036 337-200 kako bi dobili sve potrebne informacije. Veliki broj tvrtki ima već pozitivna iskustva sa našim Studentskim servisom, a sada kada imamo i pravnu sigurnost kao temelj ove priče, studenti i poslodavci u maksimalno zaštićeni u svakom pogledu i imamo mogućnost graditi neke nove, lijepe priče – istaknula je ravnateljica Glibić.
Napomenula je kako studentima koji se zaposle preko Studentskog servisa u svojoj struci, odnosno, na poslovima koje će raditi i kada završe studiranje, takav rad može biti priznat kao studentska praksa, što će imati veliki značaj prilikom potrage za stalnim zaposlenjem nakon uspješno završenog školovanja na Sveučilištu u Mostaru.
-U suradnji sa nadležnim županijskim ministarstvom potrebno je donijeti još neke pravilnike i mislim da će se to dogoditi uskoro. Tada ćemo imati završenu priču oko ovoga zakona i svih detalja. Ponosna sam što smo trenutno jedina županija koja je ovo riješila na ovakav način. Skoro na svim sastancima sa kolegama iz ostatka Federacija imamo najave kako će prepisati od nas ova zakonska rješenja i implementirati ih u svojim županijama. To dovoljno govori o tome koliko smo kvalitetno odradili ovaj posao. I u budućnosti ćemo se truditi da u što većoj mjeri olakšamo mogućnost suradnje studenata i poslodavaca na zadovoljstvo obje strane i nas kao Studentskog centra Sveučilišta u Mostaru – zaključila je ravnateljica Glibić u izjavi za Pogled.ba.
AU: M.K./Pogled.ba