Ministarstvo energetike Crne Gore zatražilo je od državne tvrtke raskid ugovora sa tvrtkom iz Bosne i Hercegovine koja se nalazi pod američkim sankcijama zbog povezanosti sa predsjednikom bh. entiteta Republika Srpska, Miloradom Dodikom.
Radio Slobodna Europa je objavio da ugovore sa tvrtkom sa “crne liste” imaju državne tvrtke “EPCG Solar gradnja” i Crnogorski elektrodistributivni sustav (CEDIS). Potom je State Department upozorio na mogućnost sankcija.
Ministarstvo energetike je priopćilo 10. srpnja da neće podržati niti jedan potez koji dovodi u pitanje vanjskopolitičke prioritete Crne Gore.”Ministarstvo je već uputilo dopis ‘Solar gradnji’ da u svijetlu ovih okolnosti razmotri raskid ugovora sa tvrtkom koja se dovodi u vezu sa navedenom (crnom) listom”, navelo je Ministarstvo.
Ministarstvo je navelo da je saznalo iz medija o povezanosti poslovnih partnera energetskih državnih tvrtki sa Dodikom.
Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija SAD je sredinom lipnja kaznila dvije osobe i sedam tvrtki iz BiH, koje se povezuju sa obitelji Dodik.
Na “crnoj listi” su, između ostalih, “Infinity International Group”, “Kaldera company” i “Prointer ITSS”.
Na pitanje Radija Slobodna Europa o suradnji crnogorskih državnih tvrtki sa tvrtkama koje su na američkoj “crnoj listi”, iz State Departmenta je odgovoreno da će SAD koristiti sva sredstva koja su na raspolaganju protiv onih koji posluju sa entitetima pod američkim sankcijama.
“Financijske institucije, lica i drugi subjekti koji obavljaju transakcije ili aktivnosti sa kažnjenim osobama mogu sebe izložiti sankcijama”, rekli su iz State departmenta.
Crnogorsko državno poduzeće “EPCG Solar gradnja” je tri mjeseca prije američkih sankcija, potpisalo ugovor o suradnji sa bh. tvrtkom “Kaldera company”, a također državna tvrtka CEDIS je imala tri ugovora sa tvrtzkom čiji je suvlasnik kažnjena Infinity International Group.
“EPCG Solar gradnja kao ni CEDIS nisz informirali Ministarstvo energetike i rudarstva da se radi o tvrtkama koje se povezuju sa Miloradom Dodikom. Naprotiv, Solar gradnja je objavila da je svjetski poznati proizvođač Siemens (Njemačka), prepoznao mogućnosti Kaldera Company i potpisala sa ovom tvrtkom ugovor o licenciranoj proizvodnji…”, navodi Ministarstvo u objašnjenju.
Ministarstvo energetike je od nadležnih resora zatražilo smjernice i mišljenje za postupanje u ovim situacijama.